* Bu yazılar bilgilendirme amaçlıdır.

Kalıcı Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kalıcı epilasyon anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç epilasyon seansından sonra elde edilir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukla 4-6 kalıcı epilasyon seansı yeterli olmaktadır. Kalıcı epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede uygulamanın bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için kalıcı epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır. Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler kalıcı epilasyonun diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Kılları kalıcı olarak yok etmesi, yok denecek kadar az acı oluşturması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi diğer üstün özellikleridir. Kalıcı epilasyonda kıldaki koyu rengi sağlayan melanin pigmenti emilerek kıl kökü yok edilir. Kalıcı epilasyon sistemlerinde ki buz, safir ve hava soğutma sistemleri bu sırada cildi korur ve acı hissini ortadan kaldırır.

Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan sonra uygulama sırasında atlanmış olabilecek tek tük kıllar için seanstan 15-20 günlük süre sonra ücretsiz bir kontrol seansı uyguluyoruz. Bu uygulama bir rötuş mahiyetinde olup randevu alınarak gelinebilir. Gerek görülmediği taktirde kontrole gelinmemesi uygulamayı olumsuz etkilemez. Kontrol seansı belirli bir süreden sonra uygulamanın seyrini bozmamak için uygulanamaz. Zamanı geçtikten sonra yapılan kontrol seansı kılın oluşum evresini etkileyeceğinden bir sonraki seanstan netice alınmasını engeller ve uygulama sürecini bozar.

Hayır; acı hissi oluşmamaktadır. Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1-2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Cihazlardaki soğutma sistemleri; çoğu kişi için yeterli olmaktadır.

Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber, çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlar ile yüz 3-4 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar veya erkek sırtı gibi büyük bölgeler ise 30-40 dakika gibi kısa sürelerde uygulama yapılır. Seans araları 4-6 hafta arasında kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine kalıcı epilasyon uygulaması yapılabilir. Erkeklerde ve kadınlarda tüylenme dağılımı ve miktarı farklıdır. Esas olarak bayanların problemi olan aşırı kıllanma erkeklerin de kaş arası, elmacık kemiği üstü, sırt, boyun, göğüs ve ense gibi bölgelerde rahatsız edici olabilir. Her atışta 25-30 kıl kökü tahrip edilir ve bu sayede de kalıcı epilasyon uygulama süresi çok kısalır.

Kalıcı epilasyonun çalışması mekanizması: Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan ışını, kıldaki melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamazsınız.

Kılları gri ve beyaz olanlara
Güneşlenmiş veya solaryuma girmiş kişilere
Yakın dönemde başka türden kalıcı epilasyon uygulaması görenlere
Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlara
Tetrasiklin veya izotretinoin gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaç kullananlara (Bu ilaçların kalıcı epilasyon uygulamasından üç-dört hafta önceden kesilmesi gerekir
Deri tipi V ve VI olanlara
Yakın zamanda peeling uygulaması yapılmış olanlara
Uçuk hikayesi olanlara uygulamak doğru olmaz

Hamilelik Döneminde Gebelik sırasında kalıcı epilasyonun güvenli olup olmadığı ile ilgili detaylı klinik çalışmalar bulunmamaktadır. Dolayısıyla hamilelik sırasında yapılması önerilmez.

Süt Verirken Kalıcı Epilasyon Yapılır mı?

Süt verirken yapılmasında sakınca yoktur.

Kalıcı epilasyon işlemi sırasında radyasyon veya kimyasal maddeye maruz kalınmaz. Kalıcı epilasyon ciltte röntgen gibi kalıntı bırakmaz. Kanserojen etkisi yoktur.

Evet. Kalıcı epilasyon cilt üzerinde görünmeyen kılların da köklerine ulaşması ve tahrip etmesi dolayısıyla kalıcı epilasyon batık kılların ortadan kaldırılmasında en etkili yöntemdir.

Yüz Bölgesi Neden Daha Fazla Seans Gerektirir?

Yüz bölgesi için seans sayısının fazla olması ve kısa aralıklarla olmasının sebebi kıl folikül sayısının diğer vücut bölgelerine göre fazla olması ve yüz bölgesinde hormonların kısa sürede etkili olmasıdır. Seans aralığı 1-1,5 ay arasında değişir. Yüz tüyleri vücut tüylerine göre daha ince ve açık renklidir. Çok koyu renkli ve kalın olanlar kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Koyu renkli ve kalın olmayan kıllar ısıyı iyi iletemeyecekleri için kıl kökü de fazla ısınmayacaktır. Bu da kıl köklerinde tahrip olmasını zorlaştıracak dolayısıyla kalıcı epilasyon seans sayısı artacaktır.

İşlem Sonrası Yüz Bölgesinde De Kızarıklık Olur mu?

Vücutta olduğu gibi uygulama sonrası kızarıklık, kıl köklerinde hafif şişme yüz bölgesinde de olabilir, bu geçici bir durumdur.

Yüze Kalıcı Epilasyon Uygulandıktan Sonra Makyaj Yapılabilir mi?

Deride kızarıklık meydana getiren bir kalıcı epilasyon uygulamasından sonra makyaj malzemelerinin kullanımı sakıncalı olabilir. Kızarıklık tamamen geçtikten sonra makyaj malzemeleri rahatlıkla uygulanabilir.