Kalıcı makyaj diğer ismiyle mikro pigment uygulamasıdır. Kalıcı makyaj kişiye özel tek kullanımlık iğnelerle kök boya dediğimiz boyaların iğne ile vücuda zerk edilme işlemidir. Bu ürünler alerjik olmadığı gibi yüz ve vücut için özel tasarlanmıştır ve pigment maddeleri doğal maddelerden elde edilmiştir Kalıcı makyaj ürünlerinde katkı ve koku maddeleri içermez. Kalıcı makyajın dövme işlemiyle karıştırılmaması gerekmektedir. Dövmenin aksine kalıcı makyajda özel kök boyalar kullanılır ve dövme kadar derine değil daha yüzeysel derinlikte işlem gerçekleştirilir.
Kalıcı makyaj uygulamalarından önce ilgili bölge anestezik pomad uygulaması ile uyuşturulur. Yine işlem sırasında gerekirse 1-3 dakikalık özel anestezi kremleri ile tekrar uyuşturma işlemi yapılacağından acı hissi oluşmaz. Kişi yaşadığı hissi hafif gıdıklanma olarak tarif eder. Anestezi kremi kullanılmadan işlem yapılması önerilmez.
-Makyaj yapma konusunda vakit ve beceri sıkıntısı olan bayanlar (Bu konuda başarısız olanlar, eli titreyenler, istediği sonucu elde edemeyenler ve yoğun çalışan iş kadınları) -Makyaj ve kozmetik ürünlerine alerjisi olanlar kalıcı makyaj tercih etmelidir. Herhangi bir alerjik reaksiyon söz konusu değildir. -Dudak, kirpik, kaş çizgisinde sorun, düzensizlik ya da eksik olan ve bunu düzeltmek isteyen bayanlar için -Herhangi bir hastalık, kaza, ameliyat durumundan dolayı bu konuda sorun yaşayan ya da kemoterapi tedavisi sonucunda kaş ve kirpik dökülmesi yaşayan kişiler -Dudak yapısı ince olup dolgun ve düzgün bir görünüme sahip olmak isteyen bayanlar kalıcı makyaj sayesinde daha dolgun bir dudak çizgisine ve dudaklara sahip olabilir -Gözlerinin küçük ya da ifadesinin güçsüz olduğunu düşünen bayanlar kalıcı makyaj yöntemi ile uygulanan eyeliner sayesinde daha belirgin bakışlara sahip olabilir -Mesleği gereği terleyen, ya da suyla temas ettiği için makyajı bozulan bayanlar kalıcı makyaj ile bu olumsuz etkilerden kurtulacaktır -Lens kullanan bayanlar özellikle göz makyajında zorluk çekmektedir. Lenslere bulaşabilen boya nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Bunu önlemek için kalıcı makyaj iyi bir çözümdür -Uzun yıllardır makyaj ve kozmetik ürünlerine harcadığı paradan tasarruf etmek isteyen bütün bayanlar kalıcı makyaj ile çok rahat edebilir
Kalıcı makyaj işlemi eğitimli uzmanlar ve hijyenik bir ortamda gerçekleştirildiğinde herhangi bir yara izi sorunu yaşanmaz. 2-3 yıl sonrasında renkler silinmeye başladığında altında yara izi kalması söz konusu değildir.
Kalıcı Makyaj uygulaması yapıldıktan sonra kalıcı makyaj yapılan bölgede cilt kendini onarırken hafif bir kabuklanma olur. Bu kabukların soyulur gibi göze fazla görünmeden yumuşak bir biçimde düşebilmesi için özel bir bakım programı verilmektedir. Kalıcı Makyaj Uzmanı tarafından verilen bakım bilgisine ve önerilen kremlere harfiyen uymanız gerekmektedir. Gözlerde ve dudaklarda kişiye göre değişmekle birlikte şişme oluşabilir ancak 5-7 gün içerisinde geçmesi beklenir.
Kalıcılık, makyajın yapıldığı bölgeye, bakım ve kullanıma göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak ortalama kalıcı makyaj ömrü 2-4 yıldır.
Kalıcı makyaj uygulamasında insan sağlığını olumsuz etkileyecek bir yan etki yoktur. Bu konuda en önemli etken Kalıcı makyajın bu konuda eğitimli bir uzman tarafından yapılıyor olmasıdır. Cilt rahatsızlıkları, kesik, yanık gibi yaralanmalar sonrasında deri tabakasında normalin dışında bir durum var ise uzmana danışılmalı ve onun yönlendirmesi ile işlem tercihi yapılmalıdır. Kullanılan boya ve diğer malzemeler zararlı değildir.
Kalıcı makyaj uygulamaları adından anlaşıldığı üzere kolay silinecek bir işlem değildir. Bu konuda yanlış tercih ya da memnuniyetsizlik gibi durumlar yaşanıyorsa, tavsiye edilen sildirmek değil düzeltme yoluna gitmektir. Bilinmesi gereken en önemli konu eksik tamamlanabilir ancak fazlalık kolayca silinemez.
-Her şeyden önce uygulama yaptırmaya karar vermeden önce gerçekten isteyip istemediğinizden emin olmalısınız. Kalıcılığı ömür boyu olmamasına ve değiştirilebilir olmasına rağmen yapılacak uygulamayı gerçekten istiyor olmanız gerekmektedir. -Eğer özel bir kaş modeli seçtiyseniz yüzünüze gidip gitmeyeceğini konunun uzmanı ile konuşarak ve onun yönlendirmelerini dikkate alarak yüz şeklinize en uygun ve en doğal görünebilecek bir model olup olmadığına birlikte karar vermelisiniz. -Uygulama yapılacak merkezin gerçekten hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol edin ve sizi rahatsız eden konuları çekinmeden dile getirin ve sorun. -Uygulama yapacak uzman ile aynı dili konuşup konuşmadığınızdan emin olun. Sizi anlıyor mu, isteklerinizi dinliyor ve sizi doğru yönlendirebiliyor mu.